Uutiset

Wasa Starsin uutiset, tiedotteet ja haastattelut.

Wasa Stars jakoi viime vuonna ennätyspotin

Talent ja Rookie

Wasa Stars ry jakoi vuoden 2024 aikana lähes 15 000 euron lahjoituspotin alueen nuorten urheilijoiden tukemiseen.

Wasa Starsin lähes 15 000 euron tuesta suurin osa kohdentui alueen vähävaraisten nuorten tukemiseen, kun Rookie-avustusten kautta tukea jaettiin 10 000 euroa. Tästä potista avustusta sai 43 lasta tai nuorta, ja apu kohdistui kolmeentoista eri lajiin.

– Mahtava juttu, että pystyimme tukemaan noin monipuolisesti eri lajeja, sillä avuntarvetta on laajalti lajista riippumatta. Kustannukset ovat viime vuosina kasvaneet lähes joka saralla, joten se luonnollisesti näkyy myös meidän hakemuksiemme määrässä. Yhä enemmän tukea tarvitsevat myös perheet, joissa molemmat vanhemmat käyvät töissä, sanoo Wasa Starsin toiminnanjohtaja Jaakko Jokela.

Rookie-hakemukset käsitellään erillisen avustusvaliokunnan toimesta nimettöminä.

– Avustukset maksamme aina seurojen tileille, jotta apu kohdistuu oikeaan paikkaan. Meidän tehtävämme on tukea nuorten urheilua, eikä esimerkiksi maksaa perheen ruoka- tai sähkölaskuja, Jokela kertoo.

Talentit tulevaisuuden kivijalkana

Wasa Stars kehitti Talent-ohjelmaansa viime vuoden aikana. Talent-urheilijoiksi valikoituu alueen nuoria urheilijoita, joilla on kilpatasolla kansainvälisellä huipulla.

500 euron avustuksen saivat beach volleyn nuorten MM-kisoissa syksyllä viidenneksi sijoittuneet vaasalaiset 17-vuotias Konsta ja 18-vuotias Veeti Viljamaa. Veljespari oli ensimmäinen suomalaispari kymmeneen vuoteen, joka eteni nuorten MM-kisoissa välieriin.

Kolmas Talent-avustuksen saaja oli keihäänheittäjä 19-vuotias Cecilia Österberg, joka on edustanut Suomea alle 19-vuotiaiden EM- ja MM-kisoissa. Golfista mukaan valikoitui 19-vuotias Essi Ekholm, joka valittiin viime syksynä World Junior Girls Championship -joukkueeseen Kanadan MM-kisoihin.

– Wasa Stars Talent-urheilijat ovat oman lajinsa huippu-urheilijoiksi ja kansainväliselle huipulle tähtääviä kilpaurheilijoita, ja on kunnia olla heidän tukenaan. Tämä ryhmä vaasalaisen kilpaurheilun lähettiläitä on tulevaisuuden kummiverkostomme kivijalka, jonka päälle voimme yhteistyötä vaasalaisen urheiluyhteisön kanssa rakentaa, sanoo Wasa Starsin hallituksen puheenjohtaja Annemari Vanhaviitakoski.

Wasa Starsin Talent-urheilijat valitsi hakemusten perusteella asiantuntijoista koostuva Wasa Stars Talent-valiokunta. Valiokunnan puheenjohtajana on Mikaela Ingberg ja muina jäseninä Filip Riska sekä Peter Brüll.

Talent- ja Rookie avustusten lisäksi Wasa Stars jakoi tuhannen euron tuen Vaasan Palloseuran 100-vuotisjuhlaottelussa VPS Junioreille sekä Vaasan Sportin junioreille 1 600 euron lahjoituksen Elonkerjuu-yhtyeen basistin ja Wasa Starsin kummin Marko Anttilan muistokeräyksen kautta.

Lisätietoa:

Wasa Stars ry:n toiminnanjohtaja Jaakko Jokela 050 555 9186

Wasa Stars ry:n hallituksen puheenjohtaja Annemari Vanhaviitakoski 050 381 2855 

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Wasa Stars tuo tähdet stadionille – Tim Sparvin jo...
Wasa Starsin uudistettu Talent-haku on nyt avattu ...

Samanlaiset artikkelit

Ota yhteyttä

  • Toiminnanjohtaja: 
    Jaakko Jokela
  • Puhelin: 
    (0505559186)
  • Email: 
    jaakko.jokela@kivirock.fi
Image